شهریار عیوض‌زاده زمین و انسانهایش

گونو

رادیو از کمک رسانی به چند صد هزار سیل زده در سیستان و بلوچستان سخن می‌راند، رادیو آهنگ بلوچی پخش می‌کند، رادیو با رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه صحبت می‌کند، گونو Gonu آمده است …. یاد امداد رسانی به بم افتادم و این که تعهد ما بیشتر از جنس احساسات زود گذر است و نه تعهدی از جنس عهد و پیمان پایدار و این که زمانی کسی از فرایند کمک رسانی به مردم بم به عنوان یک فاجعه ملی یاد می‌کرد، به هر حال امیدوارم هیچگاه مردمی از مردمان این مرز و بوم محتاج کمک بقیه‌ ما نشود.

یک نظر خیلی قوی وجود دارد که همراه با گرمتر شدن زمین در اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای، اقیانوسها گرمتر می‌شوند و از آن سو انرژی موجود در گردبادها و طوفانهای با مبداء اقیانوسی بیشتر شده و آنها قویتر و مخربتر می‌گردند. در ضمن این تناسب غیر خطی است یعنی کافیست تا آب اقیانوسها یک درجه گرمتر شود تا گردبادها چندین درجه قویتر شوند.

پیشترها در هنگام شنیدن اخبار گردبادهای ینگه دنیا پیش خودم فکر می‌کردم که چرا این منطقه‌ی ما اصولا مشکل ویژه‌ای با گردبادها و طوفانها ندارد؟ جوابم را امسال گرفتم. احتمالا در آینده این مشکل را خواهیم داشت. همانطور که در کتابهای مطالعات جوی می‌گفتند که آمریکای جنوبی هیچگاه دچار طوفان نمی‌شود و سال گذشته برزیل دچار آن شد. زمین به علت انتشار گازهای گلخانه‌ای در حال گرمتر شدن است ( اگر که خاطرات سال به سالتان یاریتان نمی‌کند به مقالات مراجعه کنید) و در نتیجه ما در کوتاه مدت باید شاهد طوفانهای سهمناکتری باشیم، بله حتی ما که در جغرافیایی زندگی می‌کنیم که چندان طوفانزا نیست.

سهم خاورمیانه از انتشار گازهای گلخانه‌ای در دنیا حدود ۲٫۶ درصد است. با توجه به میزان صنعتی بودن کشورها و جمعیتشان در منطقه بی‌راه نیست اگر که سهم خود را تقریبا ۱ درصد تخمین بزنیم. سهم آمریکا هم بیش از ۳۳ درصد است اما ظاهرا قرار نیست که او راهنمای ما باشد. در ضمن ما در آذر ۸۴ بعد از یک کش و قوس یکساله در شورای نگهبان عاقبت حداقل در سطح کاغذ به پروتکل کیوتو پیوسته‌ایم.

ما با این سنت ریشه‌دار خود متشکری ملی و ادعای مکررمان در داشتن سهمی بزرگ (در گذشته و آینده) از بهبود اوضاع جهان، خیلی ساده می‌توانیم در این آزمون خیلی کوچک میزان پای‌بندی خود به ادعاها و تعهداتمان را حدس بزنیم. بگذریم از سهم خروار خرواری گذشته و یا وعده‌ی آینده به خلقهای جهان. همین جا به همین سادگی بگوییم که چقدر حاضریم از این سهم یک درصدی خود را متقبل بشویم و آن را بکاهیم. سهمی برای آدمهایی نزدیک و آینده‌ای نه چندان دور.

 

پی نوشت: اطلاعاتی بیشتر در وبلاگ “چشمهایی که فکر می کنند

*عکس از AP و NASA

Average Rating: 5 out of 5 based on 204 user reviews.

۲ دیدگاه

من هم برای نگهداشت طبیعت میهنم به بلاگرهای سبز پیوستم.

ارسال شده توسط سپاه جاویدان سبز, مورخ ۲۰ خرداد ۱۳۸۶, ۴:۳۱ ب.ظ. #.

[…]    در همین ارتباط   – آنچه از گونو یاد گرفتم!   – پیشترها در هنگام شنیدن اخبار گردبادهای ینگه دنیا، پیش خودم فکر می‌کردم که چرا این منطقه‌ی ما اصولاً مشکل ویژه‌ای با گردبادها و طوفان‌ها ندارد؟ جوابم را امسال گرفتم! […]

ارسال شده توسط مهار بیابان زایی » بایگانی » «حقيقت ناخوشايندي» كه «گونو» فرياد مي‌زند!, مورخ ۵ تیر ۱۳۸۶, ۶:۵۶ ب.ظ. #.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress