شهریار عیوض‌زاده واژه‌ها و نشانه‌ها

بودای خندان هر بار که گذرم به اغذیه فروشی‌هایی همچون ف… و ن… می‌افتد احساس می‌کنم که رفتارشناسی اقتصادی، اجتماعی ایرانیان نیاز به بصیرتی فراتر از بصیرتهای تیپیکال و کلاسیک مربوطه دارد. صفهای طویل و در هم فشرده از آدمهایی که به قصد تفریح شکمی و همخواری، خود را به زحمت عرق ریزان و این پا و آن پا کردنهای طافت‌فرسا می‌اندازند وقتی که در کنار غایت نهایی آنان، یعنی خوردن خوراکی چرب و چیل (البته معمولا در جمع خانواده دوستان) قرار می‌گیرد مایه حیرت است. گاه احساس می‌کنم که این دست و پا شکستنها همچون مراسم و آیینی (ritual) است که در آن الهه‌ی شکم کرنش می‌شود و گر نه در ذات مراسم، منفعت چندان ویژه‌ای نهفته نیست. و از آنجا که از جمع خدایان تفنن فقط این الهه در کشور ما معابد مجاز و فراوان دارد در نتیجه عابدانش نیز کم نیستند. جالبتر این است که معبدهای کهن و پر‌رونق این الهه مثل همان ف… و ن… -که رونق همیشگی و نامتناسب با ظاهرشان، کمر بسیاری از تئوری‌ها و Best Practice‌های بازاریابی محصول را می‌شکند- نه تنها غذایشان چرب و چیل است بلکه سر و وضعیتشان هم بسیار چرب و چیل و کثیف و نا‌بسامان است و این نشان می‌دهد که مردم ما سخت زاهدانه فقط به کیفیت لذت آن خوراک و یا کارایی حجم نسبت به پول و یا همان Price Performance آن کار دارند و دل نشین بودن فضا و یا کیفیات بهداشتی را زر و زیور و زخارف دنیوی می‌دانند که در راه این تعبدشان چندان ارزشی ندارد.

الغرض چند روز پیش به خاطر گرفتاری زمانی و در دسترس نبودن غذای خانه و صد البته همچنین وسوسه‌ی چرب و چیل خواری، خودمان را به اغذیه‌فروشی ن… مهمان کردیم و نتیجه این که تا امروز مجبور شدیم نوبت به نوبت سیپروفلوکساسین و هیوسین میل کنیم و غذایمان بشود کته و ماست و مرغ و مرغ و مرغ…. حیف که می‌دانم سنت شکم پرستی سخت آدم را نمک‌گیر می‌کند و گرنه می‌رفتم و مذهب و الهه‌ی دیگری اختیار می‌کردم.

Average Rating: 5 out of 5 based on 284 user reviews.

۷ دیدگاه

جالب بود.نگاه به موضوع از این زاویه. موفق و سبز باشید.

ارسال شده توسط سیامک, مورخ ۱۸ خرداد ۱۳۸۶, ۷:۴۶ ب.ظ. #.

خوب اسم این شعبه غیرمجاز معبد الهه چرب و چیل رو می نوشتی که سایر دوستان به هیوسین خوردن نیفتن!

ارسال شده توسط ماندانای قرمزپوش!, مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۸۶, ۷:۰۱ ق.ظ. #.

ن مثل نشاط!

ارسال شده توسط شهریار, مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۸۶, ۱۰:۱۳ ق.ظ. #.

و ف مثل فری کثیفه؟

ارسال شده توسط ماندانا, مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۸۶, ۱:۴۱ ب.ظ. #.

دوم نشاط؟ س نشاط؟!؟!؟!

ارسال شده توسط گرگ خاکستری, مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۸۶, ۴:۲۳ ب.ظ. #.

این الهه شکم باز هم بعد از هیوسین و سیپروفلوکساسین دوست داشتنی است . اصولا الهه ای واجبتر از الهه شکم خلق نشده . ضمن اینکه تمام مزه غذاهای معبدهایی مثل نشاط به چاشنی گرد و خاک و دود و تمام آلودگیهای خیابان ستارخانه . اگر اینطور نباشه که میشه غذای خونه و دیگه لذتی نداره …

ارسال شده توسط سينا, مورخ ۲۰ خرداد ۱۳۸۶, ۱۲:۴۴ ق.ظ. #.

مطمئنی همه مشکل مربوط به غذا و محل و این جور چیز ها بوده و هیچ ربطی به شما نداشته یک ضرب المثل قدیمی میگه ……

ارسال شده توسط ابوالفضل وطن پرست, مورخ ۲۶ خرداد ۱۳۸۶, ۴:۲۱ ق.ظ. #.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress