شهریار عیوض‌زاده زمین و انسانهایش

نیکلا چائوشسکو رئیس جمهور سابق رومانی (زمامداری:۱۹۶۵-۱۹۸۹) را زمانی شناختم که برای دیداری به ایران آمده بود . اگر که او مثل همه‌ی آدمهای دیگری که می‌آیند، بر می‌گشت شاید همان زمان او را از یاد می‌بردم. ولی آقای چائشسکو بعد از سفرش به ایران وقتی به مملکت خودش بازگشت، فردای همان روز دستگیر شد و در عرض یک هفته از حکومت و زندگی ساقط گشت. او را به پای دیواری بردند و همراه با همسرش برای همیشه به تاریخ گذشته سپردند.

ceausescuچند روز پیش کتابی می‌خواندم که به عنوان نمونه یکی از سیاستهای چائوشسکو و عاقبت آن را بحث کرده بود. گفتم که شما را هم در تجربه این خواندن سهیم کنم. پس از چند جای دیگر هم افزون کردم و این هم این داستان:

چائوشسکو سال ۱۹۶۵ در رومانی کمونیست به حکومت می‌رسد. مدل زندگی و رفتار او داستان مکرر یک خودکامه است. سایتی به اسم او می‌گوید که چائشسکو از هیچ چیز بیشتر از مجسمه‌ای از خودش خوشش نمی‌آمد. و البته افزون بر این او یک سرکوبگر خشن بود. روزنامه‌هایش او را در هزار و یک زمینه از جمله خلاقیت نادر در فلسفه، اقتصاد سیاسی، …. می‌ستودند. او از همان روز اول در جای جای کشورش رفته بود شعار و وعده کار و سرپناه برای هر کس داده بود و در حالی که مردم در تنگنای فشار خوردن و نمردن بودند، او قسمت بزرگی از بخارست را همراه با آثار تاریخی آن تخریب کرد تا کار ساخت یک پارک بزرگ را به انجام برساند.

نیکلا و النا چائوشسکوسال ۱۹۶۶ چائوشسکو -در پندار گسترش توانایی نظامی و اقتصادی آینده – قانونی در جهت افزایش جمعیت وضع می‌کند که به نام قانون ۷۷۰ معروف است و در طی موادی، ابزارهای پیشگیری از بارداری را ممنوع کرده و برای خانواده‌هایی که جمعیت بیشتری داشته باشند امتیازاتی در نظر می‌گیرد و مادران بس فرزند را می‌ستاید و می‌نوازد. همچنین طبق این قانون زنانی که در دوره‌ی باروری هستند می‌باید هر سه ماه یکبار توسط پزشک پلیس چک شوند تا از سقط جنین بپرهیزند. طلاق را هم تقریبا غیر ممکن ساخت و هر آدم بالای بیست و پنج سال بی بچه را با مالیات تنبیه کرد.

نتیجه؟ نرخ رشد جمعیت بسیار اندک رومانی به ناگهان در عرض یک سال به چهار درصد می‌رسد. و بعد؟ در عرض چند سال دوباره نرخ جمعیت به همان اندازه‌ی سابق باز می‌گردد! در واقع نرخ زاد و ولد در رومانی متاثر از وضعیت اقتصادی مردمان بود و قرار نبود با دستور و بخشنامه و بگیر و ببند افزایش یابد. پس با هزینه‌ای بس گزاف به مقدار سابق خود برگشت. برگشت به این صورت که: مردم بعد از مدتی به فکر قاچاق ابزارهای پیشگیری از بارداری افتادند، به روشهای وحشیانه و پنهان سقط جنین روی آوردند، میزان مرگ و میر نوزادان و مادران چند برابر شد و تعداد فرزندان رها شده بسیار افزون گشت. حتی حداقل تا چند سال پیش نیز رومانی با معضل بزرگ بچه‌های رها شده روبرو بود که باقیمانده‌ی دوران چائوشسکو بودند و چند ده هزار طفل بی‌سرپرست در یتیمخانه‌های رومانی در وضعیتی اسفناک بهداشتی و روانی قرار داشتند. و البته هیچ یک از آن آرزوهای آقای چائوشسکو به تحقق نپیوست و در واقع نسلی که او را به پای دیوار برد و نفرتش از چائوشسکو را طی تصاویری از چائوشسکوی تیرباران شده، به همه‌ی جهان بهت زده مخابره کرد، همان نسلی بود که در پرتو لطف و عقل و دوراندیشی قانون ۷۷۰ پا به جهان گذاشته بود.

راستی! چائوشسکو به غیر از این همه یک شکارچی خرس هم بود.

Average Rating: 5 out of 5 based on 230 user reviews.

۲ دیدگاه

چقدر رفتارهای خود کامگان به همیدگرشبیه است. هیچ تفاوتی هم نمی کند که اهل کدام دیارباشند. شعار می دهند، همه مشکلات بشری را به طرفه العینی حل خواهند کرد. به افزایش جمعیت علاقه دارند چون تعداد بیشتری آدم هستند که در سفرهای خودکامگان به شهرها در کنارخیابان تشویقشان کنند. در دمشق در هر زاویه ای که بایستید عکس مرحوم حافظ اسد و فرزندش دکتر چشم پزشک بشار را می بینید. در ترکمنستان هم مجسمه های ترکمن باشی بیشتر ازعلایم راهنمایی رانندگی است.

ارسال شده توسط سیامک معطری, مورخ ۲ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۹:۵۸ ق.ظ. #.

سلام
من مطلبتون در مورد چائوشسکو رو خوندم خیلی جالب بود
دوست دارم با وبلاگتون تبادل لینک کنم
اگه مایل بودین حتما بهم اطلاع بدین که دوست دارین به چه اسمی لینکتون کنم.
ممنون

ارسال شده توسط لبخند, مورخ ۳ دی ۱۳۸۸, ۸:۳۱ ب.ظ. #.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress