شهریار عیوض‌زاده هرچیزی

همه می‌دانیم که سال ۲۰۰۹ سال مالی خوبی برای دنیا نبود. ولی این به این معنی نیست که این ناخوبی برای همه آدم‌ها یکسان بوده.

حالا مجله CIO آمده و بالا و پایین شدن حقوق آدم‌های کله گنده دنیای IT را توی یک اسلاید‌شو نشان داده است. دیدن این اسلایدشو چند نکته را به ذهن می‌رساند از جمله این که:

  1. در مملکت ما فقط مربیان فوتبال هستند که حقوق‌های شفاف کلان و میلیاردی می‌گیرند و ظاهرا حقشان است. بقیه مدیرها اگر حقوقشان بالای ۱۰۰ تومان در سال باشد جزو رده حقوق‌های آنچنانی قرار می‌گیرند و چشم‌های زیادی بر رویشان و حرف‌های زیادی در اطرافشان خواهد بود. البته آن مدیران هم برای احتراز از این مسئله می‌آیند و روش‌های دیگری مثل حق هیات مدیره را برای خود لحاظ می‌کنند که باز نهایتا به اندازه مربیان فوتبال درآمد شفاف نخواهند داشت. جالب این که خیلی از این مدیران حتی دارای سهام شرکتشان هم نیستند. ظاهرا یک نفرین اجتماعی سنگین پشت سر مدیرانی هست که که بخواهند چیزی متفاوت با تصویر ما از مدیران محض رضای خدای، هم‌درد مردم از خودشان نشان بدهند. حالا مردم کار ندارند که کدامشان وضع زیردستانش را بهتر می‌کند مهم این است که خودش وضعش خیلی خیلی بهتر نباشد. این مسئله در فضایی مثل آمریکا کاملا برعکس است. مدیران حقوق‌های بالایی می‌گیرند و این مسئله یک مسئله شخصی نیست بلکه بسیار شفاف در تیتر مجلات و روزنامه‌ها است.
  2. . البته همه این‌ها بدان معنا نیست که الزاما درآمد کلی همه این مدیران ایرانی متناسب با شغلشان نیست اما مسئله اینجا است که این درآمدها از بیرون ناشفاف است. در ضمن من به انواعی از درآمد که نامشروع و یا شبه نامشروع باشند هم کاری ندارم. نسبت حقوق در آمریکا به ایران تقریبا پنج برابر است. البته یک ضریب کاهش قابل توجهی هم بر می‌گردد به این که شرکت چقدر بزرگ باشد. برایم جالب است که بدانم که مثلا مدیران بانک‌های خصوصی آیا درآمدشان با این ضرایب باز متناسب با درآمد مدیران آمریکایی می‌شود یا نه؟
  3. این ناشفافی یک هرم معیوب را به وجود می‌آورد. کسانی که در بیرون گود هستند فکر می‌کنند (و حتی انتظار دارند) که درآمد مدیران ارشد سازمان‌ها و شرکت‌ها حداکثر دو سه برابر درآمد آن‌ها باشد و این میزان انگیزش برای بالا رفتن را کمتر می‌کند. در ضمن در میزان درآمد مدیران رده‌های پایین‌تر هم خلل ایجاد می‌شود. یعنی با توجه به میزان نه چندان بالای ظاهری درآمد مدیران ارشد، برای مدیران میانی هم افزایش اندکی در حقوق در نظر گرفته می‌شود که این متناسب با میزان مسئولیت‌ تعریف شده آن‌ها ( به میزان مسئولیت‌پذیری واقعی آن‌ها کاری ندارم) نیست.
  4. از میان مدیران IT ‌دنیا آن‌هایی که ما بیشتر می‌شناسیم پول کمتری می‌گیرند و آن‌ها کسانی هستند که احتمالا سهم قابل توجهی از شرکت را دارا هستند. مدیران کمتر شناخته شده شرکت‌های بزرگ به طور متوسط ۶-۴ میلیون دلار در سال حقوق می‌گیرند. بالایی‌ها ۱۴ -۱۵ تا حقوق می‌گیرند.
  5. حقوق یک دلار در سال آقای استیو جابز و این که او هیچ چیزی از سهم خود را تا به حال نفروخته یک سیگنال بسیار قوی از اطمینان او به آینده اپل (Apple) است. سیگنالی که خودش کلی کار می‌کند و ارزش سهامش را بالا می‌برد. خلاقیت آقای استیو جابز فقط در طراحی User Experience‌ نیست او در دادن سیگنال‌های قوی به مشتریانش یک استاد است.
  6. موتورلا و ادوبی مدیران هندی دارند. این حس قبلی من را که هندی‌ها فقط در کار تکنولوژی رسوخ کرده‌اند را تعدیل می‌کند.
  7. صفحاتی از سایت CIO که این گزارش در آن‌ها موجود است به سایت LinkedIn‌وصل هستند و رفتار کاربران در هنگام دیدن این گزارش به سایت LinkedIn آمار داده می‌شود. LinkedIn اصولا در کار Business Analytics رفته و این که در همچنین جاهایی هم دست انداخته برای من جالب است.

Average Rating: 4.4 out of 5 based on 269 user reviews.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress