شهریار عیوض‌زاده هرچیزی

دیروز ۲۸ مرداد بود و من اگر که مقاله‌ای در همین باب به چشمم نمی‌خورد با دیدن نام این روز یادم نمی‌افتاد که این روز خاصی بوده است. بعد هم کمی به این فکر کردم که این بی‌احساسی من امروزی از دیدگاه یک آدم هم‌وطنی که آن زمان را با امیدی و ناامیدی سرشاری به سر برده چگونه‌ است. بر خلاف عرف اهالی فکر و اندیشه و حومه که ترجیح می‌دهند ارزش حوادث در بستر تاریخ را کم ارزیابی کنند و بیشتر به جریان‌ها و روند‌های کلان توجه کنند من همچنان عقیده دارم که حوادث و حتی انواع حاشیه‌ای آن می‌توانند که سرنوشت یک جامعه – یک سیستم پیچیده – را به طور اساسی عوض کنند، مخصوصا هنگامی که وضعیت یک جامعه در مرزها و حاشیه‌ها و (margin)ها یک تغییر وضعیت باشد. معنی‌ این حرفم این است که خیلی به دور نبود که شامگاه ۲۸ مرداد شامگاه متفاوتی بود و ما امروز در یک روز و روزگار به اساس متفاوتی (نه الزاما آن طور که دلمان می‌خواهد) زندگی می‌کردیم. این را بیشتر بر حسب حس و تجربه‌ام می‌گویم اگرچه مثلا می‌توان بر طبق یک سری الگوهای کلی مثل همین‌ها که دونلا میدوز عنوان کرده می‌شود این گونه نگاه را پشتوانه داد.

به هر حال دیروز یاد جوانانی افتادم که شامگاه ۲۸ مرداد ۳۲ تلخ و سرخورده به اتفاق افتاده‌ها و نیفتاده‌ها نگاه می‌کردند و از ناتوانی بازوی خویش بسیار بیش از آن چه که مثلا در عرصه‌ای مثل المپیک در امروز سرخورده‌ایم، سرخورده شدند. بعضی از آن جوانان هنوز زنده‌اند و حتی اگر نباشند میراث تجربه‌ی مکرر آنها در ذهن‌ ما جای گرفته و بی اعتنایی و بی حسی ما جدای تجربه‌های شخصی و غیر شخصی خودمان امتداد از تجارب آنان دارد. و با این همه من اعتقاد دارم که ما همچنان در همان حالت حاشیه‌ای و مرزی (نه الزاما با همان فاکتور‌ها) قرار داریم و مسیر پیش رویمان شدیدا احتمال گریز است.

Average Rating: 4.7 out of 5 based on 230 user reviews.

۲ دیدگاه

سلام
طبیعت اطراف ما که اغلب هم نادیده گرفته می شود درسهای بسیاری برای آموختن دارد .
و همچنین طبیعت یکی از هزاران راه بی شمار برای شناخت خداوند خالق هستی است.
در سایت جبهه طبیعت منتظر دیدار شما هستیم.

http://www.naturefront.org
http://www.naturefrontsociety.org

ارسال شده توسط انجمن جبهه طبیعت, مورخ ۳۰ مرداد ۱۳۸۷, ۱۰:۱۲ ق.ظ. #.

[…] اینترنت از طریق آگهی‌هایی هرز (اسپم) خرید می‌کنند.۲۸ مرداد و اتفاقی که افتاد و نیفتادنگاه دوگانه‌ی نیویورک‌تایمز به گرجستان و عراقتاریخ و […]

ارسال شده توسط لینک‌های روز (21-08-2008) « بامدادی, مورخ ۳۱ مرداد ۱۳۸۷, ۳:۳۸ ق.ظ. #.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress