شهریار عیوض‌زاده زمین و انسانهایش

برای روز جهانی محیط زیست:

ظهر دیروز رفته بودیم یکی از این رستورانهای کنار رودخانه‌ نشین در لواسانات . مردم از مرد و زن و خرد و کلان، پا و تن به آب می‌زدند و من احساس می‌کردم که این رودخانه‌ که آوند جانش میان این ساخت و سازها و زباله‌ریزان فشرده شده چیزی از زیبایی برایش نمانده و اینک بیشتر یک جریان آب است تا رودخانه و حداقل برای من هیجانی برای تن که هیچ، حتی برای پا به آب زدن هم به دست نمی‌دهد.

بعد از ظهر توفیقی شد که برای بار چندم فیلم “A River Runs Through It” و یا “رودخانه‌ای از میانش می‌گذرد” را ببینم. داستان آشنایی من با این فیلم خود یک داستان ویژه است ولی فعلا کاری با آن ندارم. فقط در ذهنم این رودخانه یعنی Big Blackfoot را بارها با آنچه که چند ساعت پیش دیده بودم مقایسه می‌کردم اگر چه می‌دانم که کناره‌هایی از این دو رود که باهم مقایسه می‌کردم اصولا قابل مقایسه نیستند.

در فیلم در جایی یک گفتاری هست که خیلی در ذهن من همنوایی می‌دهد. و آن این است:

“پدر من بر این باور بود که انسان به ذات چیزی به جز آشفتگی منفور نبوده و تنها با برگزیدن ضرب‌آهنگهای خدایی بوده‌ است که توانسته به توانایی و زیبایی دست یابد. برای پدر من همه‌ی چیزهای خوب از ماهی قزل‌آلا گرفته تا رستگاری ابدی به واسطه فیض الهی است که به دست می‌آید و فیض الهی به واسطه هنر است که نازل می‌شود و هنر نیز به سادگی به دست نمی‌آید”

این پیش درآمد را گفتم که برسم به این که برای من طبیعت خزانه‌ی بزرگ آن ضرب‌آهنگها است و خرده تلاشهایی که در این راه انجام می‌دهم هم عذری بهتر از این ندارد. این وجه زیباشناسیک و اصلی داستان کار و بار من در این ماجراست. این تفاوت ضرب‌آهنگ‌ها میان رودخانه‌ی پاسیاه بزرگ و جاجرود است که مرا به تحرکی هر چند خرد می‌دارد. برای من معمولا این تفاوت‌ها خیلی ملموس و تاثیر‌گذار است و از این که می‌بینیم برای بسیاری دیگر چندان ملموس نیست و یا آنها چنین به راحتی به بدآهنگی‌ها خو می‌کنند عجیب است.

اگر کسی از من بپرسد روزگار را چگونه می‌بینی احتمالا از من این جواب را می‌گیرد که بد زمانه‌ایست! و وقتی که این جواب را می‌دهم بیشتر در ذهنم خیل آدمهاییست از کناره‌ی جاجرود گرفته تا همه‌جای دیگر که گوششان برای این ضرب‌آهنگها سنگین شده، هنر از میانشان رفته و از آن رو همه‌ی چیزهای خوب از ماهی‌قزل‌آلا گرفته تا رستگاری ابدی دارد از میانشان می‌رود.

×پی‌نوشت:    مدخل جاجرود را در ویکپدیای فارسی اضافه کردم شما هم آن را گسترش بدهید

Average Rating: 4.7 out of 5 based on 229 user reviews.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress