شهریار عیوض‌زاده هرچیزی

خبرگذاری مهر به نقل از مدیرکل دفتر زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفته است که:

“وی با انتقاد از برخی از رسانه ها که پوشش مناسبی در خصوص مرگ دلفین ها نداشته اند، خاطر نشان کرد: در همه جای دنیا متعارف است که مباحث تخصصی و کارشناسی به کارشناسان مرتبط ارجاع شود ولی متاسفانه برخی از رسانه ها در مسائل دریایی با افراد غیر کارشناس مصاحبه می کنند که طبیعتاً آنها نمی توانند مانند یک متخصص نظر دهند.

دکتر نبوی افزود:  با توجه به اینکه یک مرجع ملی از طرف دولت برای بحث دریا مشخص شده است و جایگاه قانونی در این خصوص وجود دارد، نیاز است این مسائل از طریق این ارگان پی گیری شود.”

 

قسمت اول حرف ایشان درست. ولی قسمت دوم حرف اگر که به معنای طلب حق انحصار در مورد مسائل باشد جای بسی اشکال است. این نوع برخورد با مسائل را بارها از جانب کارشناسان و مسئولان دیده‌ایم. بسیار هم شایع است. کسانی که احساس می‌کنند در یک زمینه دارای حق انحصاری اظهار نظر هستند. حتی مواردی را که مثلا یک موزیسین ‌حرفه‌ای از این که ارشاد به هر – با مادر قهر کرده‌ای- اجازه می‌دهد که کاست بیرون بدهد، گلایه کرده است را هم دیده‌ام. تمام اینها یک مسئله را فراموش می‌کنند و یا دوست دارند که این طور نباشد. بازار حرف و سخن و اثر هم از جنس بازار آزاد اقتصادی است، حتی عملا آزادتر از آن است. مسئله این نیست که چه کسی اظهار نظر بکند و چه کسی اظهار نظر نکند. مسئله این است که حرف چه کسی خریدار بیشتری داشته باشد. در زمانی که کارشناسان یک حوزه دارای سابقه‌ی طولانی و ممتد در سکوت و یا بی‌توجهی نسبت به وقایع، همسویی با جریان قدرت، تقدم منافع حرفه‌ای بر منافع سرزمینی و … باشند هیچ عجیب نیست که بازار مکاره‌ی حرفهای غیرکارشناسی (و نه الزاما نادرست) داغ باشد. بهتر است کارشناسان به جای این حرفها بروند از تریبونهای بلند‌پایه‌ای که در دسترسشان هست با صدای رسا اظهار نظر بکنند تا فضا را برای حرفهای حدس و گمانی و غیر کارشناسانه تنگتر بکنند. در نهایت هم این را بدانند که در هیچ جای دنیا الزام ندارد که حرف درست بر کرسی نخست بنشیند و درجه‌ی دسیبل صدایش بالاتر باشد، این حقیقت روزگار است و باید با آن عاقلانه کنار آمد.

Average Rating: 5 out of 5 based on 300 user reviews.

۲ دیدگاه

در مباحث Information Management داریم که به همان نسبت که رسانه ها و فناوری اطلاعات به تولید و گسترش اطلاعات دامن میزنند بازار اطلاعات با کیفیت بالاتر نیز گسترش می یابد. علت آن نیز نیاز به اطلاعات تخصصی تر و موثق تر در آشفته بازار وفور اطلاعاتی است.

ارسال شده توسط پوریا قطره نبی, مورخ ۲۳ مهر ۱۳۸۶, ۷:۳۱ ق.ظ. #.

درود بر شهریار گرامی. درست گفتی. اون آقا هم از دیدگاه یک مدیر دولتی در کشوری پس مانده از کاروان توسعه و مردم‌سالاری درست گفته. وقتی نظارت نباشه و هرکی هرکاری خواست انجام بده اینه. جالبه در جستجوهایم درباره داستان دلفین ها به نوشته‌ای در خبرگذاری میراث خبر رسیدم که خبر از وقوع مشابه این داستان در سالهای قبل داشت. اما نبود اطلاعات و پیگیری نشدن خیلی از امور آنها را برای ما تازه نشان می‌دهد. باید شیر اطللاعات را باز کرد و فرصت داد که ادمها در دوران آلودگی اطلاعات بتوانند بخوانند و تحلیل کنند و پیگیری.
موفق باشی. تازه اینجا را دیدم و با اجازت پیوند صفحع شما را در وبلاگم قرار می دهم. شادباشید.

ارسال شده توسط حسام الدین, مورخ ۲۶ مهر ۱۳۸۶, ۵:۳۸ ق.ظ. #.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress