شهریار عیوض‌زاده هرچیزی

خیلی ساده این را در مقام یک شهروند تهرانی می‌نویسم که جدا از چرایی و چراییِ چگونگی بحث سهمیه‌بندی بنزین سعی دارد که نیاز خود را با شرایط جدید همخوان کند و همچنین ترجیح می‌دهد که برای رفع این نیاز از کارهای غیرمتعارف (مثل خریدن وانت نیسان و یا ثبت نام در صنف تاکسیداران!) معاف باشد.

قبل از داستان سهمیه‌بندی بنزین من با یک حس صرفه‌جویی زیست محیط دوستانه سعی می‌کردم که تا با رانندگی مناسب و بازدید از موتور اندکی از مصرف بنزین ماشین خود بکاهم و اگرچه به نظر می‌رسید که این چند سی سی صرفه‌جویی تناسبی با حجم آلودگی‌ها حتی با آن حجمی که من مسئول آن هستم ندارد با این حال حداقل صرف ارضای فکری به آن توجه می‌کردم.

با سهمیه‌بندی شدن بنزین، مسئله علاوه بر بعد زیباشناسی زیست محیطی خود یک بعد معیشت و نیاز روزانه هم بیرون داد. و آن چه که اتفاق افتاد این بود: من در حالت قبل با کمتر از ۳۰ لیتر بنزین(شاید ۲۸-۲۹) تقریبا ۴۰۰ کیلومتر راه می‌پیمودم (ماشین پراید) و حالا با همان مقدار بنزین توانستم بیش از ۵۲۰ کیلومتر را در داخل شهر بپیمایم. متوجه شده‌ام که برای بسیاری، نیاز شهری در همین حدود تعریف می‌شود و این تغییر کوچک هم می‌تواند حداقل یک هفته‌ آنها را از بی بنزینی نجات دهد. شگرد کار هم این چند نکته بود که خدمتتان عرض می‌کنم:

۱٫ ماشین شما از طریق گرمای موتور و یا گرمای لنت‌ها و یا پرت دادن سوخت (از طریق احتراق ناقص) و یا اصطحکاک هوا، انرژی هدر می‌دهد. مشخص است که روشهای صرفه جویی هم با این راه‌ها در ارتباطند.

۲٫ میزان مصرف بنزین شما مساوی است با دور موتور ضرب در میزان گازی که می‌دهید با این حساب واضح است که برای مصرف بنزین کمتر هر چقدر دنده را بالاتر ببرید و دور موتور را در حداقلی که موتور ریپ نزند (اندکی بیش از ۲۰۰۰) قرار دهید به شرط این که کمترین فشار را بر پدال گاز بیاورید، در مصرف صرفه‌جویی کرده‌اید یعنی مثلا دنده ۵ با سرعت صد و یا ۴ با سرعت ۸۰ و هر دو با یک نمه فشار بر پدال گاز. توجه کنید که ریپ زدن به معنی احتراق ناقص است و دور موتور شما و میزان گازی که می دهید باید بالاتر از این حالت باشد.

۳٫ تهران شهر سربالایی و سرپایینی است من در بسیاری از راهها از دنده خلاص و یا کلاژ استفاده می‌کنم. فقط توجه کنید که در این حالت بیشتر از گذشته به کنترل سرعت و فاصله داشتن از بقیه ماشینها توجه می‌کنم. این روش همچنین استهلاک لنت ترمز بیشتر دارد (که فعلا مهم نیست!). همچنین توجه کنید که این روش را در خیلی از کوچه‌ها و خیابانهای که به نظر صاف و افقی هم به نظر می‌رسند هم (با یک سرعت اولیه) می‌توان به کاربرد

۴٫ از ترمز کمتر استفاده می‌کنم به این صورت که سعی می‌کنم از فاصله دور با کم کردن گاز و یا قطع آن تا نقطه مورد نظر سرعتم به نزدیک صفر رسیده باشد

۵٫ سعی می‌کنم که در هنگام گاز دادن همیشه آنقدر گاز بدهم که سرعت کم نشود. بعضی وقتها شما با میزان گازهای مختلف یک سرعت نتیجه می‌گیرید پس بهتر است که کمترین درجه آن را به کار بگیرید

۶٫ خیلی مطمئن نیستم ولی فکر کنم که ثابت نگه داشتن سرعت بهتر از کم و زیاد کردن آن باشد

۷٫ هر وقت بیش از بیست ثانیه مجبور به توقف شدید (مثلا پشت چراق قرمز) بهتر است که موتور را خاموش کنید

۸٫ احتمالا راه طولانی‌تر ولی خلوت‌تر بهتر از راه نزدیکتر ولی پرترافیک است (تناسبشان را دیگر خودتان حدس بزنید). همچنین انتخاب ساعت مناسب برای ترافیک هم زمان کمتری هدر می‌دهد و هم بنزین کمتری.

۹٫ این آخری ربطی به موارد گذشته ندارد! ولی به هر حال: واضح است که بهترین راه برای صرفه‌جویی در بنزین استفاده نکردن از ماشین است! شاید این داستان بنزین شما را تشویق کند که بیشتر به فکر انجام امورات از راه دور بیفتید، بیشتر به گزینه‌ی وسایل نقلیه عمومی فکر کنید و یا این که بیشتر به فکر همراهی با آدمهای هم‌مسیر بیفتید

در ضمن رعایت نکات بالا اندکی به پیچیدگی رانندگی کردن می‌افزاید که امیدوارم که قابل صرف نظر باشد.

*پی نوشت: چند نفر لطف کرده اند و کامنت گذاشته اند و مطالبی را متذکر شده اند، من هم رفتم یک جستجوی اینترنتی کردم و دیدم مطلب شماره ۳ داستان زیادی دارد و به این سادگیها نیست پس فعلا آن مطلب را حذف کنید. در مورد مطلب شماره ۷ هم بین علما اختلاف است یعنی چون موتور گرم بهتر از سرد است مسئله داستان دارد ولی به نظر می رسد کسی برای بالای مثلا دو دقیقه مشکلی ندارد

Average Rating: 4.9 out of 5 based on 271 user reviews.

۵ دیدگاه

تنظیم باد لاستیکها هم می‌تواند تا ۱۰ درصد مصرف سوخت را پایین بیاورد.

ارسال شده توسط fatemi, مورخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۶, ۲:۵۳ ق.ظ. #.

شهریار خان عزیز،‌ در مورد اکثر مواردی که ذکر کردی با شما موافق هستم به جز مورد حرکت در سرپایینی در حالت خلاص. حتما متوجه هستید که این‌کار از نظر ایمنی رانندگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

ارسال شده توسط بامداد, مورخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۶, ۹:۱۸ ق.ظ. #.

فکر کنم گزینه حمل و نقل عمومی اهمیت دارد. به عنوان کسی که ماشین ندارد می‌گویم باور کنید آنقدر هم بد نیست. اگه اهل مطالعه باشید که دیگر معرکه است.

ارسال شده توسط پوريا, مورخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۶, ۹:۳۰ ق.ظ. #.

شاید بتوان دولت را تشویق کرد که با گسترش زیر ساخت های آی تی امکان انجام کارهای بانکی و اداری را از راه دور فراهم آورد همچنین پرداخت قبوض آب و برق اگر اتوماتیک با کم شدن از حساب بانکی انجام شود بسیاری از رفت وآمدها کم خواهد شد.

ارسال شده توسط سیامک, مورخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۶, ۹:۴۱ ق.ظ. #.

. هر وقت بیش از بیست ثانیه مجبور به توقف شدید (مثلا پشت چراق قرمز) بهتر است که موتور را خاموش کنید

. تهران شهر سربالایی و سرپایینی است من در بسیاری از راهها از دنده خلاص و یا کلاژ استفاده می‌کنم. فقط توجه کنید که در این حالت بیشتر از گذشته به کنترل سرعت و فاصله داشتن از بقیه ماشینها توجه می‌کنم. این روش همچنین استهلاک لنت ترمز بیشتر دارد (که فعلا مهم نیست!). همچنین توجه کنید که این روش را در خیلی از کوچه‌ها و خیابانهای که به نظر صاف و افقی هم به نظر می‌رسند هم (با یک سرعت اولیه) می‌توان به کاربرد

hamegie pishnahadhaye shoma dar ketabcheye driving licencing test-e california hast gheyre in 2 ta!!!!
mogheye emtehane ranandegi dagheeghan behet migan ke in 2 ta kar o age bekoni radi!!!

ارسال شده توسط sam, مورخ ۱۲ مرداد ۱۳۸۶, ۱۲:۰۲ ق.ظ. #.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress