شهریار عیوض‌زاده واژه‌ها و نشانه‌ها

سالهاست که دیگر به پای تلویزیون بر سبک عادت و یا حتی برنامه نمی‌نشینم اما چند وقت پیش که از سر بی‌حوصلگی و تنوع در جایی لمیده بودم و کانال بازی می‌کردم ،کانال Mezzo – که کارش این است که جاز و کلاسیک پخش کند- را از نظر گذراندم … همزمان با ورود من به کانال، متزو شروع به پخش کلیپ یک آهنگ جاز کرد با duality.jpgعنوان “This is what you are”

صدایی خش‌دار و مردانه و عمیق و … و خواننده؟!‌ … خواننده یک خانم! …. دقایقی در شگفتی رابطه‌ی میان تصویر و صدا مانده بودم تا آن که در میانه‌ی کلیپ، چهره‌ی اصلی خواننده‌ی مرد با مشخصات مردانه به جای چهره‌ی نخست نشست … و این همه چیزی نبود جز آن که “تی کرد مرا ز خویش و پر کرد ز دوست” فقط با زبانی مدرن و تصویری، بیان شده بود … دوالیته و تقارن و همزادی عاشق و معشوق که در یک جابه‌جایی تصویر و صدا بیان شده بود … مصداقی از یک الگو و حقیقت فلسفی/فیزیکی بنیادین که در صورتی رمانتیک و شاعرانه کالبد یافته بود.

این تصویر دوالیته‌ی (Duality) عاشق و معشوق و بیان مدرن آن از آن گوشه‌ی نامنتظر در عالم رسانه منتشر شد و امواج آن در فضا و در ذهن من هر دو رو به خاموشی رفتند تا آن که چند روز پیش به دنبال یک کتاب با مضمون اقتصادی/مدیریتی خاصی (کاملا بی‌ربط به داستان ما) دست به دامان نرم‌افزاهای P2P شدم … در حین گشت و گذار در مورد یکی از کتابها هوس کردم ببینم کسی که این کتاب را به اشتراک گذاشته دیگر چه چیزی برای عرضه گذاشته … اندکی در لیست مشترکاتش گشت و گذار و گلچین کردم و بعد – باز از سر تنوع – یک مجموعه که به نظر می‌رسید آلبوم آهنگی- چیزی باشد را با یک کلیک به فهرست انتخابی خود اضافه کردم … بقیه داستان که برایتان روشن است . بله دوباره آقای Mario Biondi ! و این که: This is what you are … این فکر دوالیته (همسان بودن در ذات و متضاد بودن در صورت) با دیدار مجددش مرا بر آن داشت تا در موردش در این جا چیزی بنویسم … شاید به واقع این ما نیستیم که به جستجوی یافتن مفاهیم می‌آییم بل که این مفاهیم هستند که ذهن ما را برای زیستن خود بر می‌گزینند و شکار می‌کنند و گاه برای این کار برنامه می‌ریزند و بر قصد خود اصرار و همت می‌ورزند!

Average Rating: 4.4 out of 5 based on 174 user reviews.

یک دیدگاه

اگر همیشه هم اینطور نباشه ولی خیلی وقتها اینطوره. من اینو حداقل صدبار شاید تجربه کرده باشم که فکر منو انتخاب کرده نه من اونو.

ارسال شده توسط ماندانا, مورخ ۲۴ تیر ۱۳۸۶, ۴:۴۷ ب.ظ. #.

ارسال دیدگاه!پیام© 2007.

ساخته شده توسط Rodrigo آماده شده برای وردپرس فارسی و فارسی سازی شده توسط علی ایرانی.

WordPress